Zánět močových cest

 

Infekce močových cest je nepříjemné zánětlivé onemocnění močového měchýře a močových cest. Zánět močových cest vzniká důsledkem bakteriální infekce, kdy nejčastějšími původci jsou bakterie Escherichia coli, Neisseria gonorrhoeae, Treponema  pallidum, Ureaplasma  urealiticum a intracelulární energetický parazit Chlamidia trachomatis. Příčinou jejich negativního působení na lidský organismus může být oslabený imunitní systém, špatná osobní hygiena, těhotenství, nevhodná antikoncepce… Nejčastějšími příznaky zánětu močových cest je četné močení, pocity pálení a bolesti v průběhu močení, bolesti na konci močení, bolesti v podbřišku. Moč je většinou kalná tmavá a zapáchající, někdy se v moči může objevit krev. Často dochází ke zvýšení teploty.

 

Vhodné doplňující kroky při likvidaci zánětu

Z doplňků výživy je vhodná Echinacea, která stimuluje činnost makrofágů (buněk imunitního systému) a podporuje procesy fagocytózy. Dalším vhodným doplňkem je Vitamín C, který pomáhá vytvářet v močovém měchýři nepříznivé prostředí pro patogenní bakterie. Mezi nejsilnější přírodní antibiotika se svými účinky řadí extrakty z grepových jader - Citricidal, brusinky, borůvky (především u zánětu močového měchýře vyvolaného bakterií Escherichia coli) a tinktura Lichořeřišnice větší.

Brusinky a borůvky mají ve srovnání s většinou antibiotik používaných k léčbě opakovaných infekcí dolních močových cest (zánětu močového měchýře) dvě významné výhody. Zabraňují přilnutí bakterií k buňkám, které tvoří vnitřní výstelku močového měchýře. Protože při infekcích dolních močových cest není tato přilnavost ojedinělým jevem, je běžné, že při léčbě antibiotiky dochází k častým reinfekcím. Nevyvolávají rezistenci bakterií, která je u antibiotik obvyklým jevem.

Dalším důležitým krokem je dostatečný příjem čisté vody, který zvýší průtok moči a vyplaví škodlivé látky z močových cest a nedává patogenním prvkům v močovém měchýři dostatek času k rozmnožování. Rovněž je důležité udržovat zevní pohlavní ústrojí a krajinu kolem konečníku čistou a suchou. Je vhodnější nosit bavlněné prádlo, které umožní tělu dýchání, sníží se tak významně riziko rozšíření infekce. Dále je dobré se vyhnout používání parfemovaných výplachů a intim sprejů, u citlivějších osob mohou dráždit močové cesty. Ze stravy je vhodné vyloučit některé okyselující potraviny jako je alkohol, káva a silně kořeněná jídla.

 

Lichořeřišnice větší tinktura - užíváme 3x denně 20 kapek. Nevhodné pro děti, těhotné a kojící ženy. Má účinek antibiotický, především na stafylokoky, streptokoky, salmonely, Proteus vulgaris, E coli a Helicobacter. Toto antibakteriální působení je nejvýznamnější při zánětech žaludku (gastritida), v urogenitální oblasti a oblasti dýchacích cest.

 

Echinacea - užíváme 3x denně jednu tabletu (100 mg, terapeutická dávka může být až 3x denně 3 tablety) nebo tinktura (lépe se vstřebá) 3x denně 20 až 30 kapek.

 

Vitamín C - užíváme 2 až 3x denně 500 mg, vitamín C pokud možno přírodní, například v kombinaci s šípky.

 

Omega-3 - užíváme 1 až 2x denně před jídlem. Výborným zdrojem je například lněný olej, který má i další příznivé účinky.

 

Citricidal - vhodný přidávat do vody, kterou přes den pijeme.