Mykózy

 

Byť je toto onemocnění obecně označované jako plísňové, jedná se o nemoci kůže vyvolané houbami, takzvanými dermatofyty - a kvasinkami - kandidami. Vlastní dermatomykózy jsou vyvolávány keratofilními dermatofyty, které tvoří tři rody: Trichophyton, Microsporum a Epidermophyton. Nejrozšířenějším původcem mykóz je rod Trichophyton. Mykózy nacházíme nejvíce na kůži nohou a rukou včetně postižení nehtů, dále potom na kůži v oblasti genitální a řitní rýhy, mohou postihovat hladkou kůži plošně, méně častá lokalizace je ve vousech a vlasech. Na nohou mykóza nejčastěji postihuje meziprstní prostory, kde dochází zprvu ke zvýšenému rohovatění a olupování povrchových vrstev kůže. Systémové mykózy jsou vážná onemocnění, kdy jsou houbovou infekcí postiženy vnitřní tkáně a orgány. Postižení se nejčastěji šíří z dutiny ústní.

 

Prevence nákazy

Protože k nákaze dochází nejčastěji ve společných umývárnách, sprchách a šatnách zejména sportovních a rekreačních zařízení, kde se chodí naboso, musejí se zde provádět dezinfekce roštů, rohoží i podlah. Návštěvníci by měli používat vlastní obuv (šlapky, sandály, trepky) a dodržovat základní hygienické zásady. Postižení by měli v rámci prevence dodržovat tato opatření velmi důsledně, protože jsou nositeli a šiřiteli nákazy. Proto by neměli chodit naboso ani doma, aby uchránili blízké. Samozřejmostí je vyvařování osobního prádla, před praním je vhodná jeho dezinfekce. Je potřebná pravidelná kontrola nohou, zejména v meziprstních prostorách.

 

Léčba

Nejedná se o jednoduchou záležitost. Léčba mykóz musí být pravidelná, dlouhodobá a vytrvalá. V praxi se osvědčilo kombinovat medikamentózní léčbu s bylinami a celkovou podporou imunity. Praktikují se koupele nohou v roztoku hypermanganu, dále tinktury s obsahem jodu. Výběr a kombinaci je vhodné konzultovat s lékařem, který dokáže vybrat pro postiženého nejvhodnější postup, případně doporučí nejmodernější léky.

 

Z přírodních zdrojů se osvědčily například recepty bylináře Pavla Váni. Velmi dobrý efekt lze dosáhnout koupelemi nohou připravených z tužebníku jilmového, listů tabáku nebo suchých ořechových listů.