Ketonová neboli proteinová dieta - pro a proti

 

Ketonová dieta a proč se zabývat touto dietou v souvislosti se zdravím? V naší praxi jsme se nejednou setkali s klientkami, kterým špatně zvolený postup při této dietě přivodil nemalé zdravotní problémy. Proto by měl každý, kdo chce podstoupit tuto dietu, velmi důkladně zvážit zda a nakolik bude pro něj tato dieta přínosem.

 

Princip ketonové diety vychází z Atkinsovy diety a je založena na zvýšené konzumaci bílkovin a omezení tuků a sacharidů. Jídelníček ketonové diety je sestaven z potravin s vysokým obsahem bílkovin, přiměřeným množstvím tuků a minimem sacharidů. Díky vysokému příjmu bílkovin se tělo dostane do stavu ketózy a začne hubnout.

 

Co je ketóza?

Jedná se o chemický proces v organismu, kdy dochází k uvolňování energie z tuků a nikoliv ze sacharidů. Jednodušeji řečeno, ve stavu ketózy si tělo bere energii z ketonů, které vznikají z mastných kyselin, neboli spalováním tuků. Aby se organismus dostal do stavu ketózy, nesmí denní příjem sacharidů překročit 40 gramů.

 

Dodržujte pitný režim

Důležitý je přísun tekutin. Je nezbytně nutné dodržovat dostatečný pitný režim a denně dopřát tělu alespoň dva a půl litru tekutin. O zadržování vody v těle se totiž starají sacharidy, které nejsou v průběhu diety přijímány v potřebném množství, proto by při nedostatečném pitném režimu mohly vzniknout problémy s ledvinami.

 

Kolik bílkovin denně?

Proteinová dieta je založena na pravidle, že na jeden kilogram tělesné váhy by se měly zkonzumovat dva gramy bílkovin - běžně se doporučuje zhruba od 0,5 do 1,5 gramu podle zátěže organismu!

 

Jak dlouho držet ketonovou dietu?

Neměla by se držet déle jak čtyři až šest týdnů. Aby nedošlo k jo-jo efektu, je potřeba přecházet na běžnou stravu postupně. Týdně nepřidávat více jak deset gramů sacharidů.

 

Nevýhody ketonové diety

V první řadě ketonová dieta není výživově plnohodnotná, a proto byste měli svému tělu dopřát ve větší míře přísun vitamínů, minerálů a stopových prvků. V důsledku nepřijímání sacharidů, které zadržují vodu v těle, může dojít k dehydrataci organismu - proto je nutné důsledně dodržovat pitný režim. Další nevýhodou je to, že snížení hladiny cukru v krvi ovlivňuje hormon inzulín, takže dojde k výraznému snížení jeho tvorby, což způsobí větší kyselost krve. Na zvýšenou kyselost krve reaguje organismus velmi citlivě, a proto mohou mít někteří jedninci při této dietě problémy s omdléváním nebo zvracením.

Při dlouhodobějším užívání a velkému přísunu bílkovin se může negativní účinek projevit chorobnými změnami na cévách. V pozdějším stádiu se pak mohou objevit také ledvinové kameny, dyslipidémie nebo zácpa. Máte-li problémy s metabolismem nebo jakékoliv metabolické onemocnění, pak počítejte s tím, že proteinová dieta vám může váš metabolismus velmi nepříjemně rozhodit a metabolická onemocnění dokonce prohloubit.

Ketonová dieta rozhodně není vhodná pro každého. Ketonovou dietu v žádném případě nesmí držet osoby s metabolicky podmíněnými onemocněními, jako je například cukrovka nebo dyslipidémie.

 

Pozor na poškození orgánů

Ketonová dieta nevychází ze skutečnosti, že naše tělo je nastaveno na přirozený poměr sacharidů, tuků a bílkovin. Správně fungující trávicí, vylučovací i hormonální systém člověka by měl denně dostat 50 až 55 procent sacharidů, 25 až 30 procent tuku a 20 procent bílkovin. Budete-li delší dobu tento poměr extrémně odchylovat, může dojít k poškození slinivky, ledvin, jater a dalších orgánů.

 

Ketonovou dietu nikdy nedržte déle jak šest týdnů. Naprosto ideální je dodržovat bílkovinnou stravu po dobu sedmi až deseti dní pouze pro nastartování hubnutí a následně se stravovat podle výživově plnohodnotného jídelníčku a doplnit jej o pohyb a cvičení.