Kandidóza (kvasinková infekce, Candida Albicans, moučnivka, chronický únavový syndrom,…)

Možné příznaky mohou zahrnovat špatný dech, zácpu, chronické infekce, deprese, únavu, touhu po jídle, plynatost, bolesti hlavy, problémy s nadledvinkami a štítnou žlázou, hiátovou herniu, trávicí potíže, nespavost, duševní zmatek, obtěžující zápachy, záchvaty paniky a menstruační problémy…

 

Kandidózy

Jsou nemoci kůže a sliznic vyvolané kvasinkami, které i za normálních okolností žijí na kůži a sliznicích, nacházejí se také na rostlinách a ovoci. Onemocnění vyvolávají v podmínkách, které svědčí jejich rozmnožování. K tomu dochází za tepla, vlhka, při poškození povrchových vrstev kůže. Nejčastěji napadají oslabený organismus lidí s obezitou, cukrovkou, při postižení nádorovými nemocemi, při intenzivní léčbě antibiotiky (kdy dojde k potlačení i střevních bakterií, které je za normálních okolností "drží na uzdě"), cytostatiky, hormony. Nejčastějším původcem je Candida albicans, normálně neškodná kvasinka, nalézající se ve střevech. Nejznámější formou je soor neboli moučnivka, která se projevuje tenkými bílými až šedobílými povlaky na sliznicích jazyka, tváří nebo patra. Postihuje především děti do dvou let, u větších dětí a dospělých jsou zase častěji postiženy rty, a to zejména ústní koutky. Hovoříme o takzvaných anguli infectiosi - bolavých ústních koutcích. Matky mohou moučnivku přenést na své novorozence. Jazyk miminka se ukáže červený a bude poset bílými tečkami (většinou 8 až 9 dní po porodu), což bude vypadat jako mléčné skvrnky. Na zadečku může moučnivka připomínat plenkovou vyrážku. Kandidy rády postihují také místa na těle, kde dochází k časté vlhké zapářce, tedy v podpaží, u žen pod prsy, v oblasti genitálií u žen i mužů. Tři ze čtyř dospělých žen měli aspoň jeden atak kandidy. Kandida se sexuálně nepřenáší.

 

Na vzniku kandidózy se mimo jiné podílí

Stres, který způsobuje sníženou tvorbu žaludečních kyselin, což dovoluje, aby se do žaludku dostala kandida, ačkoliv by tam jinak nikdy normálně neměla být. Výsledkem toho je, že do střev přichází méně strávená strava, vhodná pro kandidu, která se s ní živí.

Některé moderní léky na předpis způsobují kvasinkovou infekci.

Jídlo s vysokým obsahem cukru a nekvalitní potraviny se přidávají k tvorbě tohoto problému. Když se kvasinky masivně množí, tak se dostanou do krevního řečiště a jsou přenášeny do mnoha částí těla, oslabujíce tak imunitní systém a způsobujíc rozličné problémy.

 

Kandidózu je těžké diagnostikovat, protože nemůže být použita kultura. To proto, že kvasinky jsou normálně přítomny ve střevech všech lidí.

 

Přirozená léčba a čemu se vyhnout

Snažte se vybírat potraviny s ohledem na omezení alergie, hypoglykémii, jakékoliv infekce a problémy se zažíváním. Nepoužívejte insekticidy, tabák a parfémy. Vyvarujte se vlhkého, plesnivého prostředí. Nepoužívejte orální hormonální antikoncepci, pokud máte kandidu. Pokud to půjde, vyhněte se antibiotikům a steroidům, protože ničí soupeřivé bakterie a dovolují kandidě, aby přerostla do patogenní podoby. Je-li to možné, vyhněte se kortikoidům včetně Prednisonu.

 

Nepoužívejte následující potraviny

Kvasinkám se daří na cukrech a uhlohydrátech. Používejte potraviny s nízkým obsahem uhlohydrátů. Proto zkuste omezit nebo vynechat jídla s obsahem cukru a bílé mouky, jídlo s plísněmi (jogurt, kyselá smetana, podmáslí, všechny sýry), sladové produkty a sušené ovoce, alkohol, čokoládu, fermentované potraviny, lepkovité zrniny (pšenice, oves, žito a ječmen), maso, naloženou zeleninu, čerstvé houby, ocet a jakékoliv kvasnicové produkty, pivovarské kvasnice a chléb, pečivo pečené s droždím a potraviny obohacené o vitamíny (často vyráběné ze sladovnických kvasinek). Alkohol, jelikož alkohol oslabuje organismus, jeho pravidelná konzumace snižuje odolnost těla vůči nemocem. Vyhněte se mléčným produktům, protože obsahují laktózu ("cukr" podporující kvasinky). Kvasinkou postižený člověk může mít až nezvladatelnou chuť na sladké.

 

Co zabraňuje růstu kandidy

Velmi vhodná je vegetariánská strava bez mléčných proteinů, rafinovaných obilnin a tuků. Jezte čerstvou zeleninu, česnek, cibuli, křen (s těmito potravinami se kvasinky nemají v lásce), brokolici, tuřín (brukvovité druhy zeleniny), kapustu, zelí, křen. Jáhly, rýži natural (pouze z kvalitního zdroje, jinak obsahuje plísně), fazole…

Nezapomínejte na oleje lisované za studena, kvalitní - ořechy, semena, čerstvé cereální potraviny. Mandle a ořechy jsou dobré (je vhodné je přes noc namočit do vody s kapkou citricidalu), ale vyhněte se arašídům, které se velice rychle kazí a to především plísněmi. Vyhněte se proteinům z masa, protože tyto podporují abnormální střevní mikroflórou. Vyhněte se drožďovým obilným potravinám.

Zaměřte se na antioxidanty, rostlinné bílkoviny, kvalitní zralé citrusové plody, propolis mateří kašičku, česnek, acerolu, kiwi, rajčata, vojtěšku… Používejte doplňky vitaminu B z rýžových otrub. Z doporučených účinných doplňků stravy se velmi doporučuje extrakt z grepových jader Citricidal, který je považován za jedno z nejsilnějších přírodních antibiotik. Jeho výhoda spočívá v tom, že ve střevech likviduje pouze ty „špatné“ bakterie, přirozená střevní mikroflóra zůstane zachována. Pravidelným pitným režimem (alespoň 1,5 litru čisté vody denně) podpoříte odstranění "nečistot" z těla a zásadně urychlíte celkovou léčbu.

 

Je důležité obnovit přirozenou střevní mikroflóru a posílit imunitní systém. To znamená pravidelné užívání probiotických kultur (zdravé bakterie, které tvoří přirozenou součást naší střevní mikroflóry, např. biopron 9) a prebiotik (buď ve formě doplňků nebo dostatečné množství nerozpustné vlákniny obsažené například v bezlepkových obilninách) v podobě konzumace konkrétních doplňků stravy obsahujících tyto mikroorganismy.

Používejte stravu obsahující živiny včetně vitamínů B, vitaminu C, základní aminokyseliny jako je klíčkový olej, prvosenkový olej, česnekové tablety i několikrát denně. Nápomocný je i vitamin A, E, Biotin a šťáva z Aloe vera. Očistěte řádně všechny čerstvé potraviny, aby jste odstranili všechny chemikálie, spreje, bakterie a plísně. Přidejte si do svého jídelníčku vlákninu, aby jste co nejvíce podporovali očistu tlustého střeva - pozor, hrubou vlákninu jen pokud nejsou střeva v zánětu, jinak jim můžete ještě více uškodit!

 

Některé doplňky stravy, které mohou vhodně přispět k omezení plísní v těle:

 

- Vitamin C pokud možno s výtažky šípku - 250 mg 3 až 4x denně

 

- Omega 3 - 2x denně před jídlem u dospělých; 1x za dva dny u dětí; dobrou volbou je kvalitní lněný olej s vysokým obsahem omega3,     ovšem je náročný na skladování a má svá pravidla pro užívání

 

- Echinacea - 3x denně po dobu nejvíce 14 dnů a následně nejméně 3 týdny pauza před dalším užíváním

 

- Beta 1,3 D glukany - podpora imunitního systému

 

- Citricidal - od dovozce KMH extra (v současné době nejsilnější koncentrát na trhu), dávkování do sklenice vody (1 až 3 kapky nebo    více, podle toho, kolik snesete, na asi 2 dcl)

 

Další podpůrné léčebné prostředky

Užívání Enterosgelu při plynatosti, špatném zažívání, moučnivce, střevní autointoxikaci, průjmu, zácpě, výskytu alergické nebo ekzémové kožní reakce. Při poruchách tlustého střeva do klystýru (výplachu) přidat sléz, na celkové pročištění několik špetek mořské soli.

 

Bylinky

Mezi pomocné bylinky při léčbě plísní patří například lopuch, echinacea, zázvor, vodilka, lobelka, mučenka, jilm, ginko biloba, vilcacora,...