Gastritida a všeobecná doporučení při jejím řešení

 

Gastritida, je to zánět sliznice žaludku, který zpravidla způsobují nesprávné stravovací návyky nebo pro žaludek agresivní látky. Terapie spočívá ve vymýcení Helicobactera pylori a úpravy stravy. K typickým příčinám gastritidy patří uspěchané jídlo, dlouhé intervaly mezi jídly a následné přejídání, těžká a na tuk bohatá jídla, pozdní večerní jídlo, jídlo ve stresu, kouření, nadměrné pití kávy a alkoholu.

 

Strava

Při dietetické léčbě gastritidy je třeba konzumovat potraviny, které nepoškozují žaludek, a vyhýbat se všemu, co může podráždit žaludeční sliznici, jako například tabák či stres.

 

Pro žaludek agresivní látky jsou

Alkohol a káva, některé léky (hlavně antiseptika, např. acylpyrin), potraviny nebo nápoje, které jsou velmi horké (černá káva, čaj) nebo studené (pivo, zmrzlina), tabák, kdy se při kouření uvolňuje nikotin a dehet, které se rozpouštějí ve slinách a pronikají do žaludku, kde mohou vyvolat gastritidu.

 

Omezte nebo vylučte

Pivo, alkohol, povzbuzující nápoje, kávu, nealkoholické nápoje, pálivé koření, měkkýše, maso, cukr v jakékoli podobě (sušenky, sladké limonády,…), zmrzlinu, citrusové plody.

 

Konzumujte

Brambory, rýži, tapioku, mrkev, avokádo, dýni, kyselé zelí - pokud možno domácí, čerimoju, jablka, oves. Oves obsahuje sliz, který sliznici žaludku zklidňuje a chrání, ovesná jídla se doporučují zejména při gastritidě.

 

Z dietologických opatření je na místě

- snížení fyzické námahy

- snížení velikosti porce jídla

- omezeni pozdního jídla a jídla v noci

- omezení skrčené, vodorovné, ohnuté či invertované polohy po jídle

- snížení hmotnosti (samozřejmě jen u nadměrné tělesné váhy)

- spánek na lůžku podloženém v horní časti těla

- omezení čaje, kávy a dalších dráždivých jídel

 

Dieta při onemocnění jícnu a žaludku

Obecně má největší význam složení stravy. Nepodáváme mléčné výrobky, které stimulují neboli zvyšují tvorbu žaludeční kyseliny. Důležité je omezení kouření a dráždivé a kořeněné stravy. Při gastritidě je vhodná "tekutá" strava bez dráždivých látek.

Vhodné je podávaní malých porcí a pravidelný příjem jídla. Nápoje podáváme spíše mezi jídly než při jídle. Vhodné jsou nutričně bohaté potraviny - pokud se neobejdete bez mléčných výrobků, tak jen v rozumném množství a to samé platí i pro libové maso (ne červené!), vejce, malá množství ovoce a zeleniny (lépe vařená a dušená), pečivo bez většího obsahu vlákniny (hrubá vláknina dráždí poškozenou sliznici!). Důležité je omezeni mastných jídel a jídel smažených a výrazně kořeněných.

 

Dietní postup při akutní gastritidě

Klid na lůžku a půst, doplnit tekutiny. Bylinkový čaj po lžičkách v průběhu dne. Nemocný nejdříve dostane tekutou stravu (bylinkový čaj, domácí zeleninový bujon,…), potom kašovitou dietu a po odeznění všech potíží může přejit na normální stravu.

 

Dietní postup při chronické gastritidě

Podmínkou úspěšného zvládnutí je úprava denního režimu, jak příjmu potravy (3 až 5× denně), tak rozdělení pracovních povinností a odpočinku vyváženě v průběhu dne. Někdy pomůže dostatek vitamínů a potravin s železem i rozpustnou vlákninou. Samozřejmostí je zákaz kouření, pití alkoholických nápojů a zrnkové kávy.

Etiologicky je však významnější helicobacterová infekce, která působí spolu s výše uvedenými vlivy.

 

Pravidla pro šetřící žaludeční dietu

Ohledně stravy je hlavní doporučení - žaludek a střeva v tuto chvíli pouze hladit. Žádnou hrubou vlákninu, jídlo ani horké ani příliš studené - nedráždit sliznice. U onemocněni žaludku většinou používáme stravu kašovitou. Dále pravidelnost v jídle. Jíst malé porce vícekrát denně, energetickým vyvážením stravy nemusí pacient přibývat na váze. Nepít velké množství tekutin najednou. Individuální výběr potravin, vyvarovat se potravinám, které vedou k potížím (nutno vypozorovat). Nejíst příliš horká nebo studená jídla a nápoje. Důležitý je fyzický a psychický klid pacienta, zákaz kouření a pití alkoholických nápojů a zrnkové kávy. Režim dne s dostatkem spánku.

 

Příprava šetřící žaludeční diety

Pokrmy vaříme, dusíme, pečeme ve vodě a pod pokličkou. Dbáme na to, aby jídla byla vždy do měkka upravena bez přepalovaných tuků, nesmažíme. Cibuli pod maso (pokud možno raději maso vynecháme) nesmažíme, ale menší množství můžeme do masové šťávy rozvařit, rovněž do polévky. Grilování masa na přímém ohni nebo s potíráním tukovou marinádou není vhodné, protože působením vysokých teplot dochází k přepalování tuků na povrchu masa a k vytvářeni kůrek, které následně dráždí žaludeční sliznici. Omáčky můžeme zahušťovat také strouhanými bramborami nebo mixovanou kořenovou zeleninou. Tuky - kvalitní olej, máslo, smetanu (raději se jí také vyhneme) přidáváme do pokrmů až nakonec, aby nedocházelo k přepalování tuků. Při dietetické léčbě gastritidy je třeba konzumovat potraviny, které nepoškozují žaludek, a vyhýbat se všemu, co může podráždit žaludeční sliznici, jako například tabák či stres.

 

Velmi účinná při léčbě a prevenci žaludečních, střevních a žlučníkových poruch je čajovina složená z 50 g natě dobromysle, 30 g natě smilu písečného a 20 g natě ožanky kalamandry. Podává se jako běžný čaj v množství 0,5 až 0,75 litru denně. Pije se po doušcích.

 

Pro žaludek je také vhodný macerát z lněného semínka. Jedna až dvě lžíce celých nebo rozemletých semen se ráno zalije sklenicí studené vody a nechá se stát do večera. Zbytky semen se přecedí a sliz vytvořený ve vodě se vypije. Doba přípravy macerátu může být i kratší, obvykle postačí 1 hodina.