Dna (pakostnice)

 

Dna je forma artritidy (zánětlivého onemocnění kloubů), kterou způsobují krystalky kyseliny močové usazené v kloubní tkáni. Kyselina močová je konečný produkt metabolismu purinů, které se ve větším množství nachází v některých typech potravin, především v živočišných bílkovinách. Příčinou dny je přítomnost krystalů kyseliny močové ve výpotku a výstelce kloubu. Lidé, kteří trpí dnou, nemívají dostatek enzymu urikázy, který tuto látku rozpouští. Dalším z důvodů je, že dnešní strava je silně nevyvážená a převažují potraviny obsahující velké množství purinů a to především živočišné bílkoviny.

Deficit některých živin může vyvolat dnu. Nedostatek kyseliny pantotenové (vitaminu B5) a vitamínu E může výrazně zvýšit hladinu kyseliny močové. Studie provedená na pokusných zvířatech prokázala, že výživa chudá na vitamin A způsobuje vznik dny. Dále nedostatek vitamínu E způsobuje poškození buněčných jader a to má za následek vznik kyseliny močové. Lidé trpící přemnožením kandidy, nebo delší dobu užívající antibiotika, mívají v krvi často zvýšené množství kyseliny močové.

 

Kyselina močová v těle vzniká dvěma způsoby

1. Z potravy jako odpadní produkt metabolismu proteinů, tak zvaných nukleoproteinů.

2. Z vlastních buněk těla. Pokud se kyseliny močové v těle vytváří více, než kolik stačí ledviny vyloučit, začne se ukládat v různých tkáních, například v oblasti kolem kloubů.

 

Co přispívá nejvíce k rozvoji dny?

- velkou úlohu hraje stres s dopadem na činnost nadledvinek

- nadměrná konzumace stravy a tím daná nadváha, která může způsobit i špatnou činnost ledvin

- nadměrná spotřeba alkoholu, který zvyšuje hladinu kyseliny močové tím, že brzdí její vylučování z organismu

- potraviny bohaté na puriny, především živočišné bílkoviny

- některé druhy léků, doporučuje se vyhýbat acylpyrinu, který způsobuje zadržování kyseliny močové

- neuvážené diety, kdy prudké omezení příjmu stravy vyvolává po několika dnech zvýšenou tvorbu kyseliny

  močové v krvi

- smažená jídla a pražené ořechy

- tuky a oleje vystavené vysokým teplotám, které poté žluknou a žluklé tuky následně ničí vitamín E

- bílá mouka a cukr,…

- aminokyselina glycin, ten může být v organizmu lidí trpících dnou rychle přeměněn na kyselinu močovou

 

Změna stravy

Pokud jsme náchylní k tomuto onemocnění případně se už vyskytují projevy, měli bychom co nejdříve změnit svůj jídelníček, to znamená vyhnout se potravinám bohatých na puriny, zvýšit příjem tekutin (nejlépe čistá filtrovaná voda - podporuje vylučování kyseliny močové), pokud možno co nejvíce omezit konzumaci masa, smažená jídla, bílé pečivo a nepít alkohol. Je vhodné se vyhnout nápojům s obsahem kofeinu.

Do svého jídelníčku zařaďte zeleninu (mimo některých luštěnin, špenátu apod.) a ovoce, celozrnné zdroje potravin, semena, ořechy. A nezapomínáme na pravidelnou pohybovou aktivitu a dýchání.

 

Jak mohou pomáhat potravinové doplňky

Kyselina močová se může v těle hromadit po řadu let, aniž by způsobovala nějaké  potíže. Hlavní doplněk, který se zdá být prospěšný při akutním záchvatu, je bromelin. Ostatní, užívané společně, mohou zabránit dalším záchvatům. Všechny lze užívat dlouhou dobu. Omega-3 mastné kyseliny z rybího tuku nebo lněného oleje (modrý květ - za studena lisovaný) snižují hladinu zánětlivých leukotrienů, které souvisejí s poškozením tkání při dně. Antioxidanty jako vitamin C a vitamin E pomáhají zmírňovat zánět. Pokud je vitamin C užíván ve stoupajících dávkách, pomáhá uvolňovat kyselinu močovou z tkání a vylučovat ji do moče. (Počáteční vysoké dávky mohou uvolnit takové množství této kyseliny, že by se mohli vyvinout ledvinové kameny.)

Flavonoid kvercetin snižuje hladinu kyseliny močové a lépe se vstřebává, užívá-li se zároveň s bromelinem. Třešně jsou starý lidový prostředek proti dně. Výtažek z třešní bývá k dostání v obchodech se zdravou výživou. Dobře působí i třešňová a borůvková šťáva. Listy kopřivy jsou účinné užívané vnitřně i zevně. Tobolky nebo čaj zbavují nadbytku kyseliny močové a obklady z kopřivového čaje mohou utišit bolest zanícených kloubů.

 

Bromelin Dávkování během záchvatu 500 mg každé tři hodiny, jako prevence dalších záchvatů 500 mg dvakrát denně. Každá dávka má obsahovat 2000 GDU nebo 3000 MCU.

 

Lněný olej nebo rybí tuk 2 lžičky denně před jídlem dodají 2 g omega-3 mastných kyselin. Pozor, užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem!

 

Vitamin C Dávkování 500 mg denně. Vzhledem k omezené době zpracování vitaminu C v organismu je lepší denní množství rozložit do několika dávek. Objeví-li se průjem, snižte dávky.

 

Vitamin E Dávkování 250 mg dvakrát denně. Pozor, užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem!

 

Kvercetin Dávkování 125 až 250 mg denně mezi jídly. Doporučení: užívejte s bromelinem k prevenci záchvatů.

 

Výtažek z třešní Dávkování 1000 mg třikrát denně následující den po záchvatu. Doporučení, udržovací dávka je 1000 mg denně dlouhodobě.

 

Kopřivové listy Dávkování 250 mg standardizovaného výtažku třikrát denně. Doporučení,: stejně účinný je kopřivový čaj, který můžete navíc použít k obkladům na postižený kloub; I až 2 lžičky sušené léčivky přelít 250 ml vroucí vody.

 

Vojtěška (alfalfa) 2 až 3 g denně v tabletách nebo kapslích nebo prášku.

 

Další přírodní podporou při omezení dny jsou čerstvě připravené zeleninové šťávy. Zde jsou uvedeny některé šťávy podle Dr. Normana W. Walkera z jeho knihy Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy:

- karotka 300 g, červená řepa 100 g a okurka 100 g

- karotka 300 g, celer 150 g a petržel 50 g

- karotka 400 g a petržel 100 g

 

Strava, která se doporučuje lidem trpícím dnou, musí

- obsahovat malé množství purinu, látky, z níž se kyselina močová vytváří

- pomáhat vylučování kyseliny močové, což splňuje jen zásaditá strava.

Obě dvě podmínky splňuje ovoce a většina druhů zeIeniny.

 

Vhodné potraviny při onemocnění dnou

Některé potraviny dokonce před dnou mohou chránit. Je to především zralé nepodtržené ovoce, hlavně citrusy. Nutné je také dodržovat dostatečný pitný režim. Mezi potraviny s nízkým obsahem purinů patří ovocné šťávy neslazené a zeleninové šťávy, rostlinné a nejlépe za studena lisované oleje, nízkotučné sýry a jogurty, vejce, zelenina (mrkev, celer, brambory, cibule, kořenová zelenina, okurky), ovoce (banány, třešně, pomeranče, kiwi, datle, hrušky, jahody, borůvky), kvalitní neobarvené tmavé pečivo, hnědá rýže, kroupy, jáhly, semena a ořechy, sojové maso, robi maso, tofu, šmakoun.

Například - kvalitní hnědá rýže, čerstvé mandle a kukuřice poskytuje všechny bílkoviny a aminokyseliny, které jsou také v mase, ale bez purinů.

Samotnou dietu je nutné podpořit i dostatečným pohybem a pitným režimem. Takto ovlivňujeme dostatečnost cirkulace krve. V případě nadváhy je nutné optimalizovat tělesnou hmotnost. Rozhodně není však vhodné nějaké drastické hladovění, to by mělo spíše opačný efekt a hladiny kyseliny by vzrostli. Vitamin C v množství 1500 mg za den (rozložit do několika dávek) může snížit riziko dny až o 45%.

Pijte nejméně osm sklenic vody denně, aby se zředila moč a snížila se hladina kyseliny močové. Pokud jste doposud pili nepatrné množství vody, navyšujte její pití postupně, abyste nepoškodili své ledviny! Nepijte alkohol, může vyvolat záchvat. Zhubněte, pokud se Vás to týká, obezita může hrát při záchvatech dny velkou roli. V jídelníčku vynechejte tuky, rafinovaný cukr, nadbytek bílkovin, a jste-li citliví na puriny, vynechejte potraviny, které je obsahují (vnitřnosti, ančovičky, luštěniny, ovesná mouka, špenát, chřest, květák a houby).

 

Konzumujte

Citrony, ovoce, ořechy, mléčné výrobky, zeleninu, třešně, jahody, hrozny, jablka, celer.

 

250 g čerstvých nebo kompotových třešní denně může pomoci udržovat dnu v mezích snížením hladiny kyseliny močové. Lehčí způsob je užívat denně 1000 mg výtažku z třešní v tabletách. (Bývají k dostání v obchodech se zdravou výživou.) Podobný účinek mají výtažky z jahod, borůvek a celerových semínek.

 

Nevhodné potraviny při výskytu dny

Maso, měkkýše, olejnaté ryby, alkohol, povzbuzující nápoje, pivovarské kvasnice, luštěniny, špenát, fruktózu, žampiony, chřest.

Je třeba se zaměřit na ty potraviny, které mají nízký obsah purinů! Při onemocnění dnou je třeba vyhnout se potravinám, které obsahují více než 50 mg purinů na 100 g. Bohužel to jsou často jídla, která patří mezi naše oblíbená :o(

 

Maso

Co se týče obsahu purinů, ne všechno maso je na tom stejně. Bílé maso je obvykle lepší než červené. Nejvyšší obsah purinů má maso z mladých zvířat (telecí, jehněčí, kuřecí) a zvířecí vnitřnosti (brzlík, ledviny, plíce, slezina, krev, játrové paštiky), dále krůtí a husí maso a také zvěřina.

Nevhodné pro lidi trpící dnou jsou také uzeniny, živočišné tuky a různé masové výtažky (maggi, masox, masové koncentráty). V akutním období odborníci doporučují vyhnout se konzumaci masa úplně.

 

Ryby

Rovněž rybí maso a mořské plody nejsou vhodnou volbou při onemocnění dnou. Profesorka Lona Sandonová z oddělení klinické výživy na univerzitě v Dallasu radí vyhnout se při záchvatu mořským plodům a masu úplně. Některé druhy ryb a mořských plodů jako jsou krevety, humři či úhoři se podle revmatologa a profesora medicíny Scotta Zashina z univerzity v Dallasu mohou jednou za čas jíst. Jiné, jako jsou sleď, tuňák, ančovičky či sardinky, by lidé trpící dnou neměli jíst vůbec.

 

Zelenina

Zde opět platí, že zdaleka ne všechna zelenina je nevhodná pro nemoc králů. Některé druhy zeleniny, jako jsou především chřest, květák, špenát, houby, kapusta a červená řepa, mají sice vyšší obsah purinů než ostatní druhy zeleniny, podle doktorky Sandonové však není nutné vyškrtnou je z jídelníčku nadobro. "Určitě není dobré se touto zeleninou cpát od rána do večera, ale není takovým problémem jako maso," podotkla doktorka Sandonová, která také zdůraznila, že strava bohatá na zeleninu ve skutečnosti pomáhá vyčistit tělo od purinů a pro tělo je také jednodušší zbavit se purinů ze zeleninových zdrojů než z těch živočišných.

 

Alkohol

Lidé trpící dnou nebo ti, kteří k ní mají předpoklady (dědičnost, obezita, nevhodné stravování), by podle odborníků neměli pít alkohol v jakékoli formě. Podle doktora Zashina je nejhorší pivo, jehož konzumace nejenže zvyšuje hodnoty kyseliny močové v těle, ale také znesnadňuje organismu vyloučit tuto látku. Při záchvatu lékaři obvykle doporučují vyhnout se alkoholu úplně.

 

Ostatní

Mezi další potraviny s vysokým obsahem purinů patří droždí a tedy i kynuté pečivo, čokoláda, kakao, ostré koření a hořčice. Více purinů také obsahují luštěniny jako čočka, hrách a fazole, ale podle odborníků jsou vhodnou náhradou masa a jejich občasná konzumace tak ani při dně neškodí.

I když je dna spojována s vysokou hladinou kyseliny močové v krvi, jen malé procento lidí s vysokou hladinou této kyseliny má skutečně dnu.

 

Obsah purinů v mg na 100 g v některých potravinách - jedná se pouze o orientační hodnoty a zajímá nás především více jak 50 mg purinů ve 100 gramech potraviny

Potravina
Množství purinů
Potravina
Množství purinů
Potravina
Množství purinů
Kakaový prášek
1900  mg
Žloutek
5 mg
Ředkvičky
6 mg
Telecí brzlík
400 mg
Vejce
2 mg
Houby
5 mg
Sardinky
120 mg
Bílek
1 mg
Fazolové lusky
5 mg
Játra
95 mg
Lískové ořechy
10 mg
Kedlubny
5 mg
Ledvinky
80 mg
Mandle
9 mg
Řepa červená
5 mg
Sleď
69 mg
Vlašské ořechy
8 mg
Salát hlávkový
5 mg
Čočka
70 mg
Ovesné vločky
30 mg
Zelí bílé
5 mg
Pstruh
56 mg
Celozrnný chléb
14 mg
Rajčata
4 mg
Vepřové
48 mg
Bílé pečivo
8 mg
Okurky
3 mg
Telecí
48 mg
Žitná mouka
0 mg
Pór
3 mg
Skopové
46 mg
Pšeničná mouka
0 mg
Mrkev
2 mg
Hovězí
40 mg
Hrách
45 mg
Jahody
5 mg
Kuřecí
40 mg
Fazole
44 mg
Borůvky
2 mg
Králíčí
38 mg
Špenát
23 mg
Hrušky
1 mg
Zvěřina
35 - 39 mg
Chřest
14 mg
Jablka
1 mg
Anglická slanina
25 mg
Celer
10 mg
Švestky
1 mg
Šunka
24 mg
Květák
10 mg
Hroznové víno
1 mg
Kapr
54 mg
Zelí červené
8 mg
Cibule
1 mg
Štika
48 mg
Kapusta
6 mg
Pomeranče
1 mg
Losos
22 mg
Brambory
6 mg
Meruňky
0 mg